CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Mieszkańcy dopięli swego! Będzie remont drogi wojewódzkiej przy II AWP w Chocianowie.

Email Drukuj PDF

Mieszkańcy II AWP w Chocianowie dopięli swego. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu widząc ich determinację, podjęła decyzję o przebudowie drogi. Remont jest  możliwy jeszcze w tym roku.

Prawie 500 pojazdów na godzinę
Prawie 800 metrowa droga wojewódzka wyłożona kostką wzdłuż ulicy II Armii Wojska Polskiego w Chocianowie, od 6 lat  spędza sen z powiek mieszkańcom. I to dosłownie, bo wraz z pojawieniem się kostki,  pojawił się także hałas i pękający tynk w mieszkaniach. –W maju 2011 roku ściągnięto z drogi warstwę bitumiczną. Została sama kostka. Niby nie było już problemu dziurawej drogi, za to pojawił się hałas i trzęsienie budynków- mówi Maria Kobiela, która mieszka przy ul. II Armii Wojska Polskiego w Chocianowie.–Jak można tak żyć? Spokojne, ciche miasteczko a hałas jak w dużej metropolii. Jak tylko dowiedzieliśmy się co województwo chce zrobić z drogą- przystąpiliśmy do działania i podjęliśmy protest. Zebraliśmy w sumie 1000 podpisów mieszkańców- mówi Pani Maria. W odpowiedzi mieszkańcy dostali  jednak informację, że „do czasu wykonania drogi, którego czas przewiduje się po 2013 roku, na drodze ustawione zostaną znaki ostrzegawcze A-15 „śliska jezdnia” oraz uzupełnione zostanie oznakowanie dla całego odcinka w zakresie znaków ograniczenia prędkości do 40 km na godzinę. –To droga główna, a ruch na niej jest strasznie duży. W godzinach największego natężenia przejeżdża tutaj 486 samochodów w ciągu godziny! I to tylko między godziną 14:30 a 15:30- wylicza.
 
Nie poddają się
-Od 6 lat uparcie wnioskujemy, monitorujemy, jeździmy i walczymy o swoje. Piszemy my, mieszkańcy, pisze także urząd. W kwietniu 2016 roku po raz kolejny zagroziliśmy protestem i blokadą drogi. Nie mogliśmy dłużej znieść milczenia instytucji, która ciągle tłumaczyła się brakiem funduszy na remont. Przełomowym momentem był rok ubiegły, kiedy to wspólnie z Burmistrzem wybraliśmy się na rozmowę z przedstawicielami DSDiK. Po licznych pismach, w końcu konkretna rozmowa- mówi Pani Maria. Ustalono wówczas plan działania, którego początkiem była konieczność sprawdzenia, czy droga wyłożona kostką nie znajduje się w rejestrze lub ewidencji zabytków i czy nie występują tam stanowiska archeologiczne.. Ryzyko było duże, bowiem droga wyłożona kostką wzdłuż ul. Głogowskiej, jest zabytkiem i bez zgody Konserwatora Zabytków- nie można wykonać żadnego remontu. –Byliśmy już tak blisko! Bardzo ucieszyła nas rozmowa z DSDiK, a tu taki stres! Gdyby okazało się, że to jednak zabytek, nie wiem jak wytrzymalibyśmy mieszkanie przy tej drodze- mówi. Od czasu zdjęcia nawierzchni, mieszkańcy narzekają na uciążliwy hałas i wstrząs budynków, przy każdym przejeździe ciężarówek. –Jeżdżą cały czas i to od 5 rano. Najgorzej jest latem, kiedy otwieramy okna i hałas jest nie do zniesienia. Oglądanie telewizji i czytanie w takich warunkach? Ja już o tym nawet nie wspominam. Nieraz to ja własnych myśli nie słyszę- dodaje pani Maria.
 
Remont jeszcze w tym roku
Po sprawdzeniu w rejestrze Dolnośląska Służba Dróg i Kolei poinformowała urząd i mieszkańców ul. II AWP o zleconych badaniach laboratoryjnych poszczególnych warstw nawierzchni, celem określenia parametrów przedmiotowego odcinka drogi. W zależności od wyników badań będą podejmowane działania zmierzające do wykonania nowej nawierzchni. –Rzeczywiście 3 tygodnie temu widziałam tutaj mężczyznę który wykonywał pomiar drogi. To już nas uspokoiło-relacjonuje Pani Maria. Nie wiadomo jednak, kiedy remont się rozpocznie. Urząd Miasta i Gminy monitoruje sprawę i pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami DSDiK. –Jesteśmy dobrej myśli. O wszystkim jesteśmy informowani na bieżąco i najważniejsze, że wspólnymi siłami udało się dopiąć swego. Podziwiam siłę i determinację naszych mieszkańców i będę ich wspierał dalej- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. –Wspólnymi siłami możemy zdziałać naprawdę dużo. Póki co czekamy na kolejne informacje z Dolnośląskich Służb Dróg i Kolei. Nie wiemy jeszcze, kiedy remont się rozpocznie, ale zostanie wykonany w tym roku, zgodnie z pisemną deklaracją DSDiK- dodaje Burmistrz.
 
Remont drogi polegać ma usunięciu kostki i budowie nawierzchni bitumicznej. 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


12. grudnia 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Dagmara, Aleksander