CHOCIANÓW


  • Pa³ac

    Pa³ac

  • Pl. Wolno¶ci

    Pl. Wolno¶ci

  • Fontanna

    Fontanna

  • Ratusz

    Ratusz

Parchów

So³tysem wsi jest Pan Stefan Trochanowski

Wie¶ Parchów do 1945 r. Nazywa³a siê Parchau. Parchów to urocza, zadbana wie¶ posiadaj±ca doskona³e po³o¿enie geograficzne oraz warunki przyrodnicze. Le¿y w niedu¿ej odleg³o¶ci od Polkowic - miasta powiatowego oraz w bezpo¶rednim, s±siedztwie du¿ego kompleksu le¶nego obejmuj±cego wschodni± czê¶æ Borów Dolno¶l±skich. 

Okolice wsi Parchów posiadaj± wysokie walory kulturowe, krajobrazowe i przyrodnicze, sprzyjaj±ce zagospodarowaniu turystyczno-rekreacyjnemu. W ogólnym bilansie zieleni istotn± rolê odgrywaj± zadrzewienia przydro¿ne i nadwodne. W¶ród kilkunastu wystêpuj±cych na tym obszarze zadrzewieñ przydro¿nych na szczególn± uwagê zas³uguj± aleje i szpalery. Do najciekawszych nale¿y znajduj±ca siê na terenie wsi aleja dêbowo-brzozowa z pocz±tku XX w., wpisana do rejestru zabytków (decyzja nr 700/L z dnia 25.VI.1986 r.) Aleja ta z³o¿ona jest z dwóch czê¶ci: dêbów czerwonych oraz brzóz brodawkowatych. Na uwagê zas³uguj± równie¿, znajduj±ce siê w parku wiejskim dwa pojedyncze Platany bêd±ce pomnikami przyrody..

W Parchowie znajduj± siê nastêpuj±ce obiekty zabytkowe:

Ruina barokowego pa³acu wzniesionego na pocz±tku XVIII w. (oko³o 1702 r.). Stanowi on wybitne dzie³o architektury wpisane do rejestru zabytków (decyzja nr 170/L z dnia 4.X.1961 r.). Autorem projektu by³ Martin Frantz. Obiekt by³ bardzo okaza³y, znajdowa³o siê tu niegdy¶ 25 sal. Pa³ac by³ restaurowany w XIX wieku, czê¶ciowo uszkodzony w 1945 roku, zabezpieczony w 1958 roku. Budynek za³o¿ony by³ na rzucie prostok±ta, trzytraktowy, dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem ³amanym z lukarnami. W wej¶ciu g³ównym znajdowa³ siê kamienny portal balkonowy. Ostatnim w³a¶cicielem pa³acu, do 1945 roku by³ podpu³kownik z I wojny ¶wiatowej von Recke. Do niedawna zrujnowany pa³ac wraz z zabudowaniami gospodarczymi i przylegaj±cy do niego park podworski by³y w³asno¶ci± Agencji Nieruchomo¶ci Rolnych.

Cmentarz parafialny, za³o¿ony na pocz±tku XIX wieku, zlokalizowany na dzia³ce nr 233, wpisany do rejestru zabytków (decyzja nr 756/L z dnia 28.XII.1987 r.)

Barokowa kaplica cmentarna z koñca XVIII wieku. Murowana, kwadratowa, nakryta dachem namiotowym z sygnatur±, znajduj±ca siê w konserwatorskim spisie zabytków architektury i budownictwa.

strona szko³y http://spparchow.pl

stona klubu http://victoriaparchow.futbolowo.pl/victoriaparchow/

Parchów

Informator



Wa¿ne i Po¿yteczne


19. lutego 2019

Imieniny obchodzÄ…:
Arnold, Henryk, Konrad