CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Współpracy międzynarodowej nigdy dość - Gutau
Współpraca międzynarodowa w naszej gminie to nie tylko kontakty z francuskim Juvigne. We wrześniu 2011 roku delegacja z Chocianowa gościła na Jarmarku Jesieni w niemieckiej gminie Guttau. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Europa jest wspólna”. Na zaproszenie burmistrza Andreasa Skomudka do miejscowości Wartha pojechała delegacja na czele z burmistrzem Romanem Kowalskim. Na corocznym Jesiennym Jarmarku naszą delegację witano jak dobrych znajomych. Delegacja obejrzała przedstawienie teatralne, w którym zagrali niemieccy radni z gmin i powiatów oraz wielu burmistrzów gmin sąsiadujących z Guttau. Jak przystało na prawdziwy jarmark, nie zabrakło straganów i stoisk z lokalnymi produktami, rękodziełem, piwem i smażonymi kiełbaskami. Grupa dzieci z naszej gminy pokazała godzinny program artystyczny, na który składały się polskie piosenki oraz solowy występ młodego akordeonisty z Trzmielowa. Na zakończenie publiczność wraz z naszymi artystkami zaśpiewała utwór „Europa jest wspólna” w języku niemieckim.
Andreas Skomudek przygotował burmistrzowi Kowalskiemu miłą niespodziankę. Na występ zaprosił jednego z mieszkańców Cotzenau wraz z żoną. W jego albumie na honorowym miejscu widniały zdjęcia rodziny oraz przedwojenne panoramy różnych części Chocianowa . Z ogromnym wzruszeniem opowiadał naszemu burmistrzowi o Chocianowie z tamtych czasów. Na zakończenie spotkania Roman Kowalski zaprosił dawnego mieszkańca Chocianowa do odwiedzin miasta jego młodości.
10 grudnia 2012 roku w Chocianowie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów z przedstawicielami zaprzyjaźnionej gminy Guttau z Niemiec. Podczas spotkania przyjaźń obu gmin została sformalizowana. Podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie ochrony środowiska regionów należących do obu gmin, tj. Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz Rezerwatu Biosfery Wrzosów i Stawów w Niemczech. Działania, które podejmowane są już od dłuższego czasu, tj. wyjazdy dla mieszkańców obu regionów, organizowanie spotkań, wymiana informacji, zostały zapisane jako cele statutowe porozumienia. Dokument jest podstawą dla wymiany doświadczeń, poglądów i dobrych praktyk oraz zaktywizowania działań na obszarach wiejskich w obu regionach.
Ze strony gminy dokument podpisali: Burmistrz MiG Chocianów Roman Kowalski, Barbara Sulma, Marek Cieślak – Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina”. Ze strony niemieckiej – Peter Heyne z Biosferycznego Rezerwatu Wrzosów i Stawów.

InformatorWażne i Pożyteczne


12. grudnia 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Dagmara, Aleksander