CHOCIANÓW


 • Paac

  Paac

 • Pl. Wolnoci

  Pl. Wolnoci

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Wsppracy midzynarodowej nigdy do - Gutau
Wsppraca midzynarodowa w naszej gminie to nie tylko kontakty z francuskim Juvigne. We wrzeniu 2011 roku delegacja z Chocianowa gocia na Jarmarku Jesieni w niemieckiej gminie Guttau. Spotkanie przebiegao pod hasem: ?Europa jest wsplna?. Na zaproszenie burmistrza Andreasa Skomudka do miejscowoci Wartha pojechaa delegacja na czele z burmistrzem Romanem Kowalskim. Na corocznym Jesiennym Jarmarku nasz delegacj witano jak dobrych znajomych. Delegacja obejrzaa przedstawienie teatralne, w ktrym zagrali niemieccy radni z gmin i powiatw oraz wielu burmistrzw gmin ssiadujcych z Guttau. Jak przystao na prawdziwy jarmark, nie zabrako straganw i stoisk z lokalnymi produktami, rkodzieem, piwem i smaonymi kiebaskami. Grupa dzieci z naszej gminy pokazaa godzinny program artystyczny, na ktry skaday si polskie piosenki oraz solowy wystp modego akordeonisty z Trzmielowa. Na zakoczenie publiczno wraz z naszymi artystkami zapiewaa utwr ?Europa jest wsplna? w jzyku niemieckim.
Andreas Skomudek przygotowa burmistrzowi Kowalskiemu mi niespodziank. Na wystp zaprosi jednego z mieszkacw Cotzenau wraz z on. W jego albumie na honorowym miejscu widniay zdjcia rodziny oraz przedwojenne panoramy rnych czci Chocianowa . Z ogromnym wzruszeniem opowiada naszemu burmistrzowi o Chocianowie z tamtych czasw. Na zakoczenie spotkania Roman Kowalski zaprosi dawnego mieszkaca Chocianowa do odwiedzin miasta jego modoci.
10 grudnia 2012 roku w Chocianowie odbyo si spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Chocianw z przedstawicielami zaprzyjanionej gminy Guttau z Niemiec. Podczas spotkania przyja obu gmin zostaa sformalizowana. Podpisano porozumienie dotyczce wsppracy w zakresie ochrony rodowiska regionw nalecych do obu gmin, tj. Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz Rezerwatu Biosfery Wrzosw i Staww w Niemczech. Dziaania, ktre podejmowane s ju od duszego czasu, tj. wyjazdy dla mieszkacw obu regionw, organizowanie spotka, wymiana informacji, zostay zapisane jako cele statutowe porozumienia. Dokument jest podstaw dla wymiany dowiadcze, pogldw i dobrych praktyk oraz zaktywizowania dziaa na obszarach wiejskich w obu regionach.
Ze strony gminy dokument podpisali: Burmistrz MiG Chocianw Roman Kowalski, Barbara Sulma, Marek Cielak ? Stowarzyszenie LGD ?Wrzosowa Kraina?. Ze strony niemieckiej ? Peter Heyne z Biosferycznego Rezerwatu Wrzosw i Staww.

InformatorWane i Poyteczne


20. lipca 2019

Imieniny obchodzą:
czech, Czesław, Paweł