CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Pomogą wypełnić PIT- już jutro!

Email Drukuj PDF

Pracownicy Urzędu Skarbowego pomogą wypełnić PIT-y za darmo.  Celem akcji jest ułatwienie podatnikom złożenia zeznania rocznego, także w formie elektronicznej.

Pracownicy urzędu skarbowego pomogą rozliczyć PIT, pokażą jak wprowadzić dane do systemu e-Deklaracje oraz pomogą wysłać zeznanie podatkowe przez Internet do odpowiedniego urzędu skarbowego. Osoba składająca deklaracje otrzyma potwierdzenie złożenia PIT.
-W siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie uruchomione zostanie specjalne stanowisko komputerowe umożliwiające wysłanie zeznania przez Internet. Z pomocą pracownika urzędu skarbowego, możliwe będzie złożenie zeznania PIT w formie elektronicznej, poprzez platformę e-Deklaracje- informuje Alicja Mądra, Kierownik Referatu Obsługi Bieżącej, Identyfikacji i Rejestracji Podatkowej Urzędu Skarbowego w Polkowicach.

Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i informacje od płatników (zakładów pracy) o uzyskanych dochodach w 2016 roku. Potrzebna będzie także kwota przychodu z zeznania za 2015 rok oraz kwota przysługujących w 2016 roku odliczeń- o ile chcemy skorzystać z ulg podatkowych.
 
Stanowisko uruchomione zostanie w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie (sala numer 16) w terminach:
27.01.2017 r. w godz. od 8.00 do 11.00
24.02.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00
29.03.2017 r. w godz. od 8.00 do 11.00
24.04.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00

-Przypominamy również, że zeznanie roczne drogą elektroniczną można wysłać przez system  e-Deklaracje również w siedzibie Urzędu Skarbowego w Polkowicach ( w godzinach pracy urzędu) w pok. 110, przy specjalnie utworzonym w tym celu stanowisku komputerowym – samodzielnie lub z pomocą pracownika urzędu- dodaje Alicja Mądra z Urzędu Skarbowego.
 

Program aktywizacji zawodowej dla kobiet

Email Drukuj PDF

Ruszył projekt „Kobiety zdobywają dolnośląski rynek pracy”. Młode mieszkanki naszej gminy mają szansę uczestniczyć w szkoleniach i stażach. 


Program realizowany jest w ramach Miedziowego Programu Aktywizacji Kobiet i skierowany jest do kobiet w wieku od 15 do 24 lat z terenu powiatu lubińskiego i polkowickiego.  Z programu skorzystać mogą osoby bierne zawodowo, bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, a także studenci zaoczni oraz osoby niepełnosprawne.  Celem projektu jest skuteczne uaktywnienie uczestniczek do działania i zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.
 
W ramach projektu uczestniczki otrzymają pomoc doradcy, który pomoże opracować Indywidualny Plan Działania i właściwą ścieżkę rozwoju zawodowego. Planowane są także różnorodne szkolenia zawodowe dopasowane do potrzeb uczestników. Każda uczestniczka projektu przejdzie ponadto pięciomiesięczny staż zawody i otrzyma wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.
 
Program przewiduje stypendia szkoleniowe i stażowe dla uczestników, zwrot kosztów dojazdu (dla osób, których miejsce zamieszkania jest inne niż miejsce realizacji wsparcia), a także bony zasiedleniowe (10 osób).
 
Szczegółowe informacje oraz dokumenty zgłoszeniowe znajdują sie na stronie www.mpaz.pl. Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , bądź osobiście w biurze projektu w Lubinie, przy ul. T. Kościuszki 5, lub tradycyjną pocztą. Kontaktować można się także pod nr telefonu 603 716 838.
 

Bezstresowo w kolejce do lekarza

Email Drukuj PDF

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby, u których występują trudności z potwierdzeniem posiadanego prawa do świadczeń w systemie eWUŚ, mają możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie, bezpłatnego korzystania z porad lekarskich.

Nowe przepisy dotyczą osób, które nie zgłosiły się do ubezpieczenia choć mają potencjalne prawo do świadczeń zdrowotnych, oraz tych,  którzy mają prawo do świadczeń, choć system eWUŚ tego nie potwierdza. W obu przypadkach pacjenci będą mogli złożyć oświadczenia o przysługującym im prawie do świadczeń zdrowotnych.
 
-Zmiany w przepisach to duże ułatwienie dla pacjentów. Po złożeniu stosownego oświadczenia pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ. Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia- mówi Longina Buchaniec z CDT Medicus w Chocianowie.
 
Wprowadzane zmiany nie znoszą obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń. A te, od 2013 roku, pacjenci muszą potwierdzać za pośrednictwem systemu eWUŚ, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń  lub przedstawiając dokument potwierdzający to prawo.
 
-Mając na uwadze dobro pacjentów staramy się zawsze przyjąć każdą potrzebującą osobę. W gminie Chocianów są osoby, które mają trudności z potwierdzeniem posiadanego prawa do świadczeń zdrowotnych, ale jest ich niewiele. Nie mniej jednak przypominam, że osoby, które zadeklarują, że nie przysługuje im prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, nie będą miały podstaw do uzyskania świadczenia finansowanego ze środków publicznych- dodaje Longina Buchaniec.
 
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wprowadzone zmiany są przejściowe. Kolejne zmiany mają dotyczyć odejścia od zasady ubezpieczenia zdrowotnego a planowane są na styczeń 2018 roku. 

Będą mieć nowoczesną stołówkę

Email Drukuj PDF

Ruszyła modernizacja i przebudowa zaplecza kuchennego oraz stołówki w Szkole Podstawowej w Chocianowie. Inwestycja będzie kosztowała gminę prawie milion złotych, a korzystać z niej będzie ponad 500 dzieci z całej gminy.   
 

Kompletną modernizację przejdzie stołówka w Szkole Podstawowej w Chocianowie. Gruntowny remont obiektu jest konieczny, zaś jego koniec planowany jest pod koniec lutego.
 
-Remont był bardzo potrzebny. Stołówka była ciasna i mało funkcjonalna. Wysłużona stołówka w końcu zamieni się w miejsce, w którym będzie się przyjemnie spożywać posiłki. W kuchni wielokrotnie dochodziło do awarii, które uniemożliwiały prace pań w kuchni, a codziennie przygotowywaliśmy średnio 300 obiadów- mówi Barbara Schmidt, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie.
 
Zakres inwestycji obejmuje m.in. wyburzenie i przebudowę ścian, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, sanitarnej, gazowej i wentylacyjnej oraz dostawę i montaż nowych urządzeń. Gruntowną przebudowę przejdą także pomieszczenia higieniczno- sanitarne.
-Na czas trwania remontu, obiady zostały zawieszone. Remont przebiega sprawnie i bez komplikacji, więc powinien się skończyć w planowanym terminie- dodaje Schmidt.

Dzięki gminnej inwestycji możliwe będzie zaopatrywanie w posiłki także inne szkoły. W zmodernizowanej jadłodajni przygotowywane będą obiady dla ponad 500 dzieci z całej gminy. Opłata za wyżywienie dalej będzie wynosiła tylko 4 złote, czyli za tak zwany wsad do kotła.
 

InformatorWażne i Pożyteczne


30. marca 2017

Imieniny obchodzą:
Amelia, Aniela, Jan