CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Bezpieczne świętowanie

Email Drukuj PDF

Chocianowscy seniorzy celebrowali Tłusty Czwartek w atmosferze  zabawy i muzycznych tańców. Spotkaniu przyświecał także inny cel- wykład o bezpieczeństwie, który przeprowadzili seniorom policjanci.
 

Seniorzy z chocianowskiego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów świętowali ostatki w imponującym gronie. W sumie 145 osób bawiło przy tanecznych rytmach w Chocianowskim Ośrodku Kultury. W spotkaniu udział wzięli także policjanci, którzy ostrzegli seniorów przed potencjalnym zagrożeniem ze strony wyłudzaczy i oszustów finansowych. Pokazali także jak rozpoznać niebezpieczne zachowanie potencjalnego napastnika i w jaki sposób zachować się w momencie zagrożenia. Funkcjonariusze przeprowadzili wykład na specjalne zaproszenie chocianowskiego związku.
 
-Proszę się nie dać zwieść wyglądowi zewnętrznemu. Postawny, łysy mężczyzna nie zawsze oznacza napastnika. Wielu naprawdę groźnych przestępców to osoby o wątłej posturze, których nikt nie posądziłby o bestialskie zachowanie- opowiadał asp. Andrzej Bartoszuk z legnickiej policji, który na co dzień szkoli kobiety samoobrony. –W sytuacji zagrożenia- krzyczcie, róbcie wokół siebie szum. Jest duże prawdopodobieństwo, że napastnik się przestraszy i odpuści.
To samo dotyczy wyłudzeń finansowych na tzw. wnuczka. Problem, mimo tego, że cały czas jest nagłaśniany wciąż jest aktualny. Przypomnijmy, że niedawno w Polkowicach, oszuści dzwonili do starszych mieszkańców i podawali się za córkę, policjanta i pracownika banku. Udało im się wyłudzić tym samym od starszych mieszkanek w sumie 80 tysięcy złotych.

-Informujemy banki i prosimy pracowników instytucji bankowych, żeby zwracali uwagę na kwoty, jakie wybierają seniorzy. To bardzo ważne, ponieważ oszuści są bezwzględni. Pojawiają się sytuacje, kiedy na przykład oszust dzwoni do starszej osoby i mówi, że jest policjantem lub prokuratorem i prosu o wpłatę kaucji za wnuczka, który został aresztowany. Prosi także o telefon komórkowy. W momencie nawiązania łączności przez telefon komórkowy, każe tej osobie się nie rozłączać. Wszystko po to, aby ofiara nie mogła się skontaktować z innymi osobami.  Ofiara wychodzi z domu, idzie z włączonym telefonem do banku i tam wybiera pieniądze. Ktoś się zawsze pojawia w pobliżu banku, bierze pieniądze i znika- ostrzega kom. Edyta Schab z chocianowskiego komisariatu policji. –Przypominam, że policjant, prokurator nie dzwoni, a tym bardziej nie prosi o żadne pieniądze- dodaje.
 
Policja ostrzega, że sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych i  tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z wielu powodów. Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej. Osoby, które spotykają się z ofiarami aby odebrać pieniądze, są często nieświadome swojej roli w przestępczym procederze.
Kolejnym problemem jest to, że osoby pokrzywdzone nie są często w stanie przywołać w pamięci danych, które wymieniali oszuści. Nie mogą sobie przypomnieć wyglądu sprawców, i nie potrafią rozpoznać ich po głosie.
 
Policjanci zatrzymują kolejne osoby zajmujące się oszustwami jednak na miejsce jednej rozbitej grupy oszustów pojawiają się kolejne. Ważne jest więc, aby jak największa liczba osób, zwłaszcza starszych, miała świadomość tego w jaki sposób działają przestępcy i jak uchronić się przed kradzieżą. 

Jednocześnie Policja apeluje, żeby informować oficera dyżurnego polkowickiej policji (tel. 997 lub 112) o każdym przypadku lub próbie podobnego oszustwa.
 

Reforma oświaty w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Osiem klas w szkole podstawowej, kolejne cztery w liceum lub pięcioletnie technikum. Takie zmiany wprowadził rząd w szkołach. Zmiany wiążą się  nieodłącznie z wygaszaniem gimnazjów, co dla samorządów stanowi nie lada wyzwanie. Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego wprowadzonego ustawą- Prawo oświatowe. Projekt przesłany zostanie do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i związków zawodowych, a ostateczna treść uchwały i decyzja w sprawie chocianowskich szkół  będzie nam znana po przedstawieniu opinii kuratora. Do 31 marca Rada Miejska podejmie także ostateczną uchwałą, w sprawie sieci szkół w gminie. 

Istotnym elementem projektu uchwały jest włączenie Gimnazjum im. Odkrywców Polskiej Miedzi do Szkoły Podstawowej w Chocianowie. Zaproponowane przez gminę rozwiązanie, pozwala zachować dotychczasowe obwody szkół, pozwoli także zachować dotychczasową liczbę szkół podstawowych. Jednocześnie z mocy prawa, wszystkie szkoły podstawowe stają się szkołami ośmioklasowymi. W praktyce będzie wyglądało to tak, że w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019, w połączonej z gimnazjum szkole podstawowej w Chocianowie, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia.
-Zaproponowane przez nas rozwiązanie ukierunkowane było zarówno dobrem dzieci, jak i ochroną etatów nauczycielskich w gimnazjum. Wzięliśmy pod uwagę analizę demograficzną dzieci urodzonych w latach 2010- 2016, oczekiwania rodziców oraz warunki organizacyjne w szkołach- mówi Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. –Każda reforma budzi wiele kontrowersji i dyskusji. Przed nami jeszcze długa droga przed wprowadzeniem zmian, w tym  decydująca opinia kuratora oświaty- dodaje Burmistrz.

Więcej…

Dzień otwarty dla kandydatów do służby w policji

Email Drukuj PDF
Już 23 lutego odbędzie się Dzień Otwarty dla kandydatów do służby w policji.
 
 -Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby podjęciem służby w Policji, które nie mają możliwości przyjścia w godzinach pracy urzędu, tj. 7.30.-15.30. Wszyscy chętni będą mogli uzyskać informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej do służby w Policji, pobrać kwestionariusz osobowy kandydata do służby, a także złożyć dokumenty- informuje Daria Solińska, oficer prasowy KPP w Polkowicach.
 
Przypomnijmy, że służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii. Kandydat nie może być skazany  prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie i korzystać w pełni z praw obywatelskich. Powinien mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz posiadać odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne do służby. Preferowani będą kandydaci, którzy mają wykształcenie wyższe, tytuł ratownika lub ratownika medycznego, uprawnienia instruktora sportów walki, czy też prawo jazdy kat. „A” lub „C”.

Dzień otwarty odbędzie się 23 lutego, od godziny 14:30 do 17:00 w KPP w Polkowicach przy ul. Legnickiej 15. Tego dnia, specjalnie dla wszystkich zainteresowanych, pełnić będzie dyżur pracownik Zespołu Kadr i Szkolenia w pokoju nr 305.
 

Tylko w tym roku w całym województwie dolnośląskim pracę w służbach mundurowych może dostać aż 450 osób. 


Rozlicz PIT za darmo w urzędzie

Email Drukuj PDF

Pracownicy urzędu skarbowego pomogą rozliczyć PIT już 24 lutego w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie. To kolejne spotkanie w ramach akcji „skarbówki”. Celem spotkań jest ułatwienie podatnikom złożenia zeznania rocznego. 


Pracownicy urzędu skarbowego pomogą rozliczyć PIT, pokażą jak wprowadzić dane do systemu e-Deklaracje oraz pomogą wysłać zeznanie podatkowe przez Internet do odpowiedniego urzędu skarbowego. Osoba składająca deklaracje otrzyma potwierdzenie złożenia PIT.
Uruchomione zostanie specjalne stanowisko komputerowe umożliwiające wysłanie zeznania przez Internet. Z pomocą pracownika urzędu skarbowego, możliwe będzie złożenie zeznania PIT w formie elektronicznej, poprzez platformę e-Deklaracje.
 
Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i informacje od płatników (zakładów pracy) o uzyskanych dochodach w 2016 roku. Potrzebna będzie także kwota przychodu z zeznania za 2015 rok oraz kwota przysługujących w 2016 roku odliczeń- o ile chcemy skorzystać z ulg podatkowych.

Stanowisko uruchomione zostanie w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Chocianowie (sala numer 16) w terminach:

24.02.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00
29.03.2017 r. w godz. od 8.00 do 11.00
24.04.2017 r. w godz. od 12.00 do 15.00
 
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. maja 2017

Imieniny obchodzą:
Estera, Milena, Zuzzana