CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Staże dla najlepszych

Email Drukuj PDF

Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Austria. To właśnie do tych krajów wyjadą pracować uczniowie Zespołu Szkół w Chocianowie.

W sumie 21 uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie skorzysta z płatnych, zagranicznych staży zawodowych. 6 stażystów przebywać będzie w czasie wakacji we Włoszech, 5 w Niemczech, 4 we Francji, 3 w Austrii oraz 3 w Hiszpanii. Uczniowie będą pracowali w hotelach oraz restauracjach hotelowych na stanowiskach obsługi hotelowej, kelnera i barmana.
 
-Koszty dojazdu, powrotu oraz zakwaterowanie i wyżywienie podczas stażu pokrywa zagraniczny pracodawca. Dodatkowo stażyści za swoją pracę otrzymają gratyfikację miesięczną, która jest zróżnicowana – w zależności od kraju, zakresu obowiązków, umiejętności oraz zaangażowania stażysty. Najczęściej jest to od 300 do 600 euro miesięcznie.  Pobyt na stażu obejmuje okres wakacyjny i jest uzupełnieniem programowych praktyk odbytych w ciągu roku szkolnego- wyjaśnia Andrzej Wojtkowiak, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.
Oferta staży skierowana została do uczniów, którzy w ciągu roku szkolnego wykazali się pozytywnym stosunkiem do nauki, dobrym zachowaniem oraz chęcią podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
-Oczywiście należy zaznaczyć, że staż to nie tylko codzienne obowiązki związane z pracą ale także doskonała szansa na poznanie nowej kultury, zwyczajów, regionów oraz nauką języka obcego. To ciągła nauka- dodaje Wojtkowiak.
Staże poświadczone zostaną opiniami i zaświadczeniami zagranicznych pracodawców.

Sukces uczniów z Gminy Chocianów

Email Drukuj PDF

Uczniowie z Gminy w Chocianów stanęli na podium w powiatowym konkursie
„Z nami bezpieczniej”. W konkursie wzięło udział  w sumie 15 szkół z całego powiatu polkowickiego.

Pierwsze miejsce dla uczniów Szkoły Podstawowej w Chocianowie w kategorii klas IV oraz drugie miejsca w kategorii klas V i VI dla  Szkoły Podstawowej w Parchowie. 10 już edycja powiatowego konkursu „Z nami bezpieczniej” przyciągnęła 15 szkół z całego powiatu polkowickiego. Uczniowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach z wiedzy teoretycznej oraz sprawnościowych. Dzieci rysowały znaki drogowe, udzielały  pierwszej pomocy, jeździły rowerem po torze przeszkód i pokonywały strażacki tor przeszkód.
- Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach, osobno dla klas czwartych, piątych i szóstych.  W tym dniu odnieśliśmy historyczny sukces w postaci dwóch drugich miejsc – w kategorii klas V i VI- mówi Beata Kawicka dyrektor Szkoły Podstawowej w Parchowie.
Konkurs zorganizowany został przez Komendę Straży Miejskiej w Polkowicach, Komendę Powiatową Policji w Polkowicach, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych.
 
 

Dzień Jagody w Chocianowie

Email Drukuj PDF

Będą zbierać jagody, wybiorą najlepszą potrawę oraz najpiękniejsze jagodowe stoisko. Towarzyszyć temu będą koncerty i taneczne brzmienia Festiwalu pod Kyczerą. Tak zapowiada się XIII Dzień Jagody w Chocianowie.

W programie przewidziano wspólny wyjazd do lasu i zbieranie jagód. Chętni uczestnicy wezmą również udział w spławikowych zawodach wędkarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów oraz wybiorą najpiękniejsze stoisko jagodowe. Odbędzie się również Jagodowy Turniej Piłki Nożnej, pokaz artystycznych zdolności chocianowskiego Super Dzieciaka Kuby Kowaliszyna oraz siłowy, lokalnego mistrza w wyciskaniu- Pawła Mazija.
–Program jest napięty i zróżnicowany, dzięki czemu każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. Na chocianowskiej scenie usłyszeć będzie można między innymi zespół Power Play oraz Manchester. Nie zabraknie również występów naszych lokalnych artystów- mówi Krystyna Kozołup z Chocianowskiego Ośrodka Kultury. Ponadto w trakcie imprezy zobaczyć będzie można barwny korowód łemkowskiej Kyczery oraz pokaz iluminacji świetlnych. Na najmłodszych czekają gry i zabawy oraz miasteczko sportowe.
Impreza odbędzie się na Stadionie Sportowym w Chocianowie.

Rodzina 500 plus podsumowana

Email Drukuj PDF

Do końca maja, do Ośrodka Pomocy Społecznej w Chocianowie wpłynęło 809 wniosków o świadczenia wychowawcze. 180 z nich złożono drogą elektroniczną.

-Przyjmowanie wniosków przebiega obecnie bez komplikacji i nie mamy problemów z wypłacaniem pieniędzy. Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich składania, więc prosimy wszystkich o cierpliwość. Już w pierwszych dniach od rozpoczęcia programu, do Ośrodka Pomocy Społecznej wpływało średnio 100 wniosków dziennie- informuje Barbara Słota z Ośrodka Pomocy Społecznej w Chocianowie.
 
Do świadczenia wychowawczego uprawnionych jest około 1470 dzieci w całej gminie. –Warunkiem otrzymania wyrównania od kwietnia jest złożenie wniosku do 1 lipca włącznie- przypomina Słota. Do tej pory wydatki z budżetu państwa na wypłaty świadczenia wychowawczego wyniosły w Gminie Chocianów 500 tysięcy złotych.

InformatorWażne i Pożyteczne


30. sierpinia 2016

Imieniny obchodzą:
Rebeka, Róża, Szczęsna