CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Rusza program aktywizacji zawodowej kobiet

Email Drukuj PDF

Miedziowy Program Aktywizacji Zawodowej prowadzić będzie szkolenia zawodowe dla kobiet z terenu powiatu lubińskiego i polkowickiego. Rekrutacja trwa do końca maja.
 

Szkolenia dostosowane będą do indywidualnych potrzeb i predyspozycji kobiet, chcących wziąć udział w projekcie. W programie przewidziano 5 miesięczne staże, doradztwo zawodowe, stypendia stażowe, pośrednictwo pracy, zwrot kosztów przejazdów oraz bony zasiedleniowe dla 10 kobiet. Wsparcie otrzymać mogą również asystenci osób niepełnosprawnych. Program dotyczy wszystkich kobiet z terenu powiatu polkowickiego i lubińskiego, w wieku 15-24 lat. Na pomoc liczyć mogą również kobiety z niskimi kwalifikacjami oraz studentki studiów zaocznych. Zgłoszenia przyjmowane będą osobiście w Biurze Projektu przy ul. T. Kościuszki 5 w Lubinie. Można je również wysłać pocztą lub przesłać drogą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Szczegółowe informacje oraz regulamin projektu dostępne są na stronie http://www.mpaz.pl/

XIX Sesja Rady Miejskiej

Email Drukuj PDF

19 maja odbędzie się XIX Sesja Rady Miejskiej w Chocianowie. Radni podejmą decyzję m.in. w sprawie  zmian w budżecie Miasta i Gminy Chocianów.


Radni podejmą uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy na lata 2016-2020 oraz w sprawie wprowadzenia zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta i gminy. Tematy dotyczyć będą również ustalenia roku 2016 w Chocianowie, rokiem Jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski. Dyskusje skupią się wokół kwestii przeprowadzenia wyborów uzupełniających sołtysa w Parchowie oraz w sprawie wyboru Przewodniczącego Komisji ds. Rozwoju Gminy, Rolnictwa i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej w Chocianowie. Podczas spotkania przedstawione zostaną sprawozdania z działalności m.in. Ośrodka Pomocy Społecznej i Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

Spotkanie rozpocznie się 19 maja, o godzinie 15:45 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Chocianów. Szczegółowy porządek obrad do pobrania w Biuletynie Informacji Publicznej.

Konkurs dla rolników

Email Drukuj PDF

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza konkurs dotyczący zasad BHP w rolnictwie.


Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na pytania konkursowe i przesłać je na wskazany adres. W zmaganiach może startować każdy mieszkaniec gminy.

1) Czy pilarka tarczowa powinna posiadać tylko osłonę tarczy nad stołem?
2) Czy przy wzdłużnym cięciu drewna na pile tarczowej należy używać popychacza?
3) Czy środki ochrony roślin należy przechowywać w zamkniętych pomieszczeniach ?
4) Czy podczas prowadzenia bydła dla celów bezpieczeństwa należy powróz lub łańcuch owinąć wokół dłoni?
5) Czy podczas przenoszenia kosy należy zakryć ostrze pokrowcem?

Poprawne odpowiedzi wraz z danymi osobowymi (imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu) należy wysłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , w terminie do 31 maja. W finale konkursu przewidziane są nagrody ufundowane przez KRUS PT Polkowice.


Co roku KRUS w Polkowicach odnotowuje około 80 wypadków w gospodarstwach rolnych. Przyczynami są najczęściej pośpiech, stres, nieostrożność, nieład i posługiwanie się maszynami po spożyciu alkoholu. Najwięcej, bo 50% wszystkich zgłoszonych zdarzeń, stanowią upadki osób. Tuż za nimi są pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn. Zdarzają się również przygniecenia i pochwycenia przez zwierzęta oraz upadki przedmiotów.

Świętowali Dzień Strażaka

Email Drukuj PDF

Pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na trenie gminy Chocianów świętowało swój dzień. Był przemarsz, uroczysta msza święta oraz honorowe odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa.

Święto rozpoczęło się od przemarszu przedstawicieli pięciu jednostek OSP oraz uroczystej mszy świętej. Celebrowanemu dniu strażaka przyświecał również wyjątkowy jubileusz- 70 lecie OSP w Trzebnicach. Życzenia na ręce strażaków złożyli przedstawiciele powiatu polkowickiego, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, radni, zaproszeni goście oraz Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. Wszyscy podkreślali zaangażowanie ochotniczych zastępów straży pożarnej w Gminie.  –Ślę serdeczne podziękowania za trud i gotowość w ochronie życia i zdrowia. To Wy dajecie mieszkańcom gminy poczucie bezpieczeństwa i to Wy jesteście wzorem do naśladowania. Jednocześnie cieszę się z zaangażowania młodych ludzi, których odwaga i poświęcenie zasługują na podziw- mówił w trakcie przemówienia Burmistrz, życząc jednocześnie równej liczby wyjazdów i powrotów.

W trakcie uroczystego apelu wyróżniono 35 strażaków za wysługę lat w OSP, a 6 zostało odznaczonych medalami za zasługi dla pożarnictwa. Srebrnym medalem za zasługi pożarnicze odznaczona została również jednostka OSP Trzebnice. Medalami uhonorowano również 33 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej.

Tylko w 2015 roku w Gminie Chocianów odnotowano 180 zdarzeń, z czego najczęściej, bo 109 razy, wyjeżdżano do pożarów. Najszybciej reaguje jednostka OSP w Szklarach Dolnych. Średni czas wyjazdu od chwili zgłoszenia alarmu, wynosi tam 5 minut. 6 minut zajmuje to jednostce OSP w Trzebnicach i Chocianowie oraz 7 minut w Parchowie.

InformatorWażne i Pożyteczne


29. lipca 2016

Imieniny obchodzą:
Maria, Marta, Olaf