CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Druhowie OSP Parchów zbierają zużyty sprzęt

Email Drukuj PDF

Druhowie z OSP Parchów będą zbierać złom, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Pozyskane środki chcą przeznaczyć na zakup nowego sprzętu dla jednostki.

Akcja przeprowadzona zostanie na terenie Parchowa, Pogorzelisk i Jabłonowa już 8 kwietnia. Mieszkańcy mają okazję pozbyć się zużytego sprzętu za darmo i jednocześnie pomóc strażakom w kompletowaniu ratowniczego sprzętu.

-Najcenniejszy oczywiście jest złom stalowy, ale zbieramy również sprzęty RTV i AGD. To już druga, zorganizowana przez nas akcja. Dwa lata temu, z pozyskanych tym sposobem środków, udało nam się kupić nowy aparat tlenowy- mówi Zygmunt Mierzwiak, prezes OSP Parchów.

W tym roku strażacy marzą o zakupie nowych kasków. Część już mają, ale nie wszyscy druhowie mogą cieszyć się całkowitym wyposażeniem. –To wiąże się oczywiście bezpośrednio z wyjazdami na akcje. Bez kasku, nie wszyscy strażacy mogą wziąć udział w akcji- dodaje prezes.

Zbiórka przeprowadzona zostanie 8 kwietnia, od godziny 9.00.
 
 

Rozmawiali o rozwoju regionu

Email Drukuj PDF
XVIII  Konwent Wójtów i Burmistrzów w Chocianowie, oparł się o dyskusje w sprawie gminnych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W rozmowach uczestniczył także Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Franciszek Skibicki, który podkreślił wartość współpracy gminy ze Stowarzyszeniem LGD Wrzosowa Kraina.  
 
W spotkaniu uczestniczyli Wójtowie i Burmistrzowie gmin współpracujących ze Stowarzyszeniem LGD Wrzosowa Kraina: Dawid Stachura Wójt Gminy Miłkowice, Leszek Frąckowiak Sekretarz Gminy Przemków,  Roman Jaworski Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec,  Dariusz Pawliszczy Wójt Gminy Gromadka,  Andrzej Pyrz Wójt Gminy Chojnów, Franciszek Skibicki Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Zdzisław Tersa Wójt Gminy Kunice, Jan Serkies Burmistrz Miasta Chojnów oraz  Anna Marzec Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z Gminy Lubin.
Spotkanie poprowadziła Barbara Sulma, Prezes Zarządu LGD Wrzosowa Kraina, która we wstępie omówiła zaplanowane projekty przez gminy z obszaru LSR, ustalając terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy do biura LGD „Wrzosowa Kraina” przez poszczególne gminy.
 
Tematem spotkania były zaplanowane gminne działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotyczyć one mają ogólnodostępnej niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, kulturalnej i drogowej.

-O rozwoju i przyszłości regionu trzeba rozmawiać. To zawsze okazja do wymiany pomysłów i dialogu, który zawsze poprzedza działanie-  mówił Franciszek Skibicki, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. 

O konieczności osiągnięcia zaplanowanych celów poprzez przewidziane do realizacji projekty gmin, mówiła Prezes Barbara Sulma. Chodzi o zrównoważony rozwój gospodarczy obszaru w oparciu o wykorzystanie zasobów przyrodniczych, środowiskowych, kulturalnych i społecznych, a także wzmocnienie kapitału społecznego, jak również osiągnięcie wskaźników wskazanych w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia LGD „Wrzosowa Kraina”.
 
Kolejne dyskusje wokół  rozwoju regionu, przewidziane są w trakcie zaplanowanej wizyty szkoleniowej w miejscowości Lanckorona, na temat Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego.
 
 

Kubeł musi być regulaminowy

Email Drukuj PDF

ZGZM wzywa mieszkańców do wymiany pojemników na tzw. odpady zmieszane. Do właścicieli nieruchomości od początku roku Związek wysłał już w tej sprawie ponad 120 listów.
 

Chodzi o pojemniki starego typu: 110-litrowe, skorodowane, bez kółek. Takie kubły są niezgodne z obowiązującym od czterech lat Regulaminem utrzymania czystości i porządku, mimo to w wielu domach wciąż wyrzuca się do nich śmieci.
 
- Opróżnianie takich pojemników trwa dłużej, między innymi dlatego, że trzeba je przenosić i  dlatego, że mają uchwyty niedostosowane do śmieciarek –powiedziała dyrektor działu gospodarki odpadami w ZGZM Dagmara Dobroć-Śnioszek. – Stare pojemniki stanowią zagrożenie dla zdrowia osób, obsługujących śmieciarki i, niestety, dochodziło już z tego powodu do wypadków.
 
Zgodnie z regulaminem właściciele nieruchomości zamieszkanej mogą używać pojemników na kółkach, o pojemności 120 lub 240 litrów. Wysłane przez ZGZM listy mają o tym nie tylko przypomnieć, ale jednocześnie są wezwaniem do wymiany kubłów. Podobne pisma – w sprawie nieregulaminowych kontenerów na śmieci - wkrótce otrzymają także zarządcy i wspólnoty mieszkaniowe.
 
Pojemniki można kupić we własnym zakresie lub wydzierżawić w biurze Związku (opłata roczna wynosi 18 lub 36 zł).

Karatecy na podium

Email Drukuj PDF

Złote, srebrne i brązowe medale przywieźli nasi zawodnicy z Międzynarodowego Turnieju Karate Wratislavia Cup 2017 we Wrocławiu. To kolejne sukcesy karateków z Gminy Chocianów. 


Wrocławskim podium w kategorii kata zawładnęli karatecy z Gminy Chocianów. Mateusz Słota, reprezentujący Klub Karate Tradycyjnego Sento- Kan, zdobył złoty medal w kategorii kata. Tuż za nim, ze srebrnym medalem, uplasował się chocianowski karateka Paweł Zawada. Trzecia lokata i brązowy medal należy zaś do  Amelii Kijewskiej, również reprezentującej Klub Sento- Kan. Warto dodać również, że każdy z uczestników zdobył medal w swojej kategorii wiekowej, odrębnie dziewczęta i chłopcy w odpowiednich dla siebie stopniach zaawansowania.
 
-W międzynarodowych rozgrywkach uczestniczyły dzieci i młodzież z Polski, Czech, Litwy i Ukrainy. Klub Sento-Kan z Chocianowa reprezentowało ośmioro zawodników- relacjonuje Piotr Gałuszka z chocianowskiego Klubu Karate Tradycyjnego Sento- Kan.
 
Klub Karate Tradycyjnego Sento- Kan Chocianów powstał w 1985 roku. Początkowo jako sekcja sportowa przy szkole podstawowej, później jako samodzielny klub. Inicjatorem powstania klubu był Wiesław Olewicz- miłośnik karate i obecny trener- Sensei chocianowskiego klubu.
 
Gmina Chocianów wspiera pasjonatów karate. W tym roku przeznaczy 8 tysięcy złotych, na działalność statutową Klubu Karate Sento- Kan. Środki przyznawane są w ramach konkursu ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, polegającego na aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie rekreacji sportowej popularyzującej sport.
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. czerwca 2017

Imieniny obchodzą:
Danuta, Emilia, Jan