CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Stop wypalaniu traw

Email Drukuj PDF

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.
 

Na terenie powiatu polkowickiego w 2016 roku odnotowano 59 pożarów traw i nieużytków, w wyniku których spłonęło ponad 28 hatraw i nieużytków, a do 30 marca br. powstało już 73 pożarów w wyniku których spłonęło ponad 51 ha. Strażacy apelują o rozwagę  i przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych oraz do 10 lat więzienia.  
 
Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wciąż wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Pamiętajmy, że w rozprzestrzenianiu ognia duży wpływ ma wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h., a szybki bieg to prawie 19 km/h.
 
 (gcrk)

Przedszkole Integracyjne w Chocianowie otwarte!

Email Drukuj PDF

Free Joomla Extensions

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie

Email Drukuj PDF

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, której Zarząd Województwa Dolnośląskiego powierzył zadania w ramach Regionalnego Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

O dofinansowania będzie można się starać w ramach Osi priorytetowej 1- Przedsiębiorstwa i innowacje, Działanie 1.4- Internacjonalizacja przedsiębiorstw, Poddziałanie 1.4.1- „Internacjonalizacja przedsiębiorstw – konkurs horyzontalny”, Schemat 1.4- Tworzenie nowych modeli biznesowych MŚP.
Wsparcie udzielane będzie mikro, małym, średnim przedsiębiorcom oraz LGD (Lokalnym Grupom Działania), którzy prowadzą działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego. Przedmiotem konkursu jest wybór do dofinansowania projektów polegający na stworzeniu długoterminowych (kompleksowych) strategii biznesowych, mających na celu pełne wykorzystanie i maksymalizację aktywów przedsiębiorstwa w celu zwiększenia rentowności i uzyskania długoterminowej przewagi konkurencyjnej danego przedsiębiorstwa, np.:

 • stworzenie lub rozwój strategii działań międzynarodowych (np. dobór optymalnych sposobów komunikacji w danym kraju zagranicznym; dobór odpowiednich sposobów promocji w danym kraju zagranicznym);

 • dostosowanie produktu/usługi do wymogów zagranicznych rynków (w tym pomoc prawna, pomoc zagranicznych i krajowych doradców, specjalistów, grafików, agencji reklamowych);

 • otwieranie nowych kanałów biznesowych, rozbudowa łańcucha dostaw, dywersyfikacja geograficzna i sektorowa;

 • działania w zakresie nawiązania kontaktów gospodarczych oraz tworzenia lub wzmacniania powiązań sieciowych i kooperacyjnych pomiędzy przedsiębiorstwami;

Więcej…

Sukces Nicoli Janusz w III edycji konkursu pod patronatem MEN

Email Drukuj PDF

Ponad 500 prac z 37 szkół wpłynęło  na lokalny konkurs plastyczno- historyczny „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
 

Nicola Janusz ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Dolnych zdobyła nagrodę specjalną w konkursie, organizowanym przez Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.  Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w Muzeum Archeologiczno- Historycznym w Głogowie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjów miały za zadanie przygotować pracę plastyczną, która oddałaby obraz Żołnierzy Wyklętych. Zadanie okazało się najtrudniejsze dla jury, które spośród 500 prac, musiało wybrać najlepsze.
 
-Wzorowałam się na koszulce mojego taty. Najwięcej pracy trzeba było włożyć w malunek wilka. To nie jest takie proste- mówi Nicola Janusz, której praca została wyróżniona nagrodą specjalną.
 
Wyróżnienie za pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w organizację III edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni” otrzymał również Krzysztof Mistoń.
-Takimi konkursami oddajemy hołd i cześć Żołnierzom Wyklętym. Opowiadamy i pamiętamy o tych, którzy za kraj oddali życie, a przez wiele lat żyli w jego cieniu. To również kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych- mówi Krzysztof Mistoń, który jest jednym z pomysłodawców nadania nazwy ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chocianowie.
 
W konkursie udział wzięły szkoły m.in. z Głogowa, Góry, Chocianowa, Grębocic, Radwanic, Lubina, Gaworzyc i Radwanic.
 
 
 

InformatorWażne i Pożyteczne


24. maja 2017

Imieniny obchodzą:
Estera, Milena, Zuzzana