CHOCIANÓW


 • Pałac

  Pałac

 • Pl. Wolności

  Pl. Wolności

 • Fontanna

  Fontanna

 • Ratusz

  Ratusz

Nowy wóz już na służbie!

Email Drukuj PDF

Nowy wóz strażacki oficjalnie w  remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych. Nowoczesny sprzęt ratowniczo- gaśniczy jest wynikiem wieloletnich starań gminy oraz druhów ochotników o finansowe wsparcie.

Nowy pojazd ratowniczo gaśniczy zabudowany na Iveco przez firmę Szcześniak został oficjalnie „przywitany” przez druhów OSP Szklary Dolne oraz mieszkańców wsi. –To wielkie wydarzenie, na które czekaliśmy lata. Warto było uzbroić się w cierpliwość i walczyć o swoje- podkreśla Krystian Dziki z OSP Szklary Dolne.
Przypomnijmy, że ponad 220 tysięcy zł to finansowe wsparcie z Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, 80 tysięcy zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, 35 tysięcy zł z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz 408 tysięcy złotych, które przeznaczyła Gmina Chocianów. Co daje w sumie ponad 740 tysięcy złotych na zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego 4×4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych.

O tym, że łatwo nie było, wiedzą młodzi adepci straży pożarnej bardzo dobrze. Już w 2016 roku Gmina Chocianów rozpoczęła starania się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, w dziedzinie Bezpieczeństwa. Kryteria zostały wówczas spełnione, jednak w ostatnim etapie, jednostka dostała negatywną odpowiedź. Następnie druhowie ze Szklar Dolnych złożyli wniosek do Komendanta Głównego PSP o dofinansowanie ze środków MSWiA i KSRG. Starania znów zakończyły się fiaskiem. W tym czasie gmina podjęła także uchwały o gotowości poniesienia kosztów wymaganej inwestycji.

 

Kolejny sukces chocianowskich tancerzy!

Email Drukuj PDF

4 miejsce w kategorii tańca standardowego oraz 5 miejsce w kategorii tańca Latino- taki wynik zdobyli chocianowscy tancerze podczas prestiżowego Festiwalu Polish Cup International Dance Festival.

 
W międzynarodowym konkursie udział wzięli tancerze z całego świata. Polskę reprezentowali chocianowscy tancerze: Artur Hałabura z Aleksandrą Katlewską oraz Emil Wójcicki z Aleksandrą Chrobak.
-To jest wielkie wyróżnienie! Nasi tancerze naprawdę wkładają sporo pracy i serca w taniec, co widać oczywiście po wynikach turniejów- mówi Weronika Mierzwa, która na co dzień trenuje chocianowskich tancerzy, przy Szkole Podstawowej w Chocianowie. –Nie bez znaczenia pozostaje doping rodzin. To oni towarzyszą naszym adeptom tańca podczas festiwali i są niebywałym wsparciem- dodaje Mierzwa.

Przypomnijmy, że niedawno Artur Hałabura i Aleksandra Katlewska oraz Bartosz Jakubiak i Dorota Kowalczuk stanęli na podium w czasie 52. Turnieju Tańca Karkonosze Open 2017, zdobywając w sumie 3 srebrne medale w obu kategoriach tanecznych.

 

Co kryje gminna kanalizacja?

Email Drukuj PDF

Odpady kuchenne, pampersy, mopy, ziemniaki,  a nawet ubrania i buty- to rzeczy, które pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągowo- Kanalizacyjnego w Chocianowie wyciągają ze studzienek kanalizacyjnych. Śmieci nieustannie zapychają gminną kanalizację, a PWK ma ręce pełne roboty.

Sieci kanalizacyjne projektowane są tak, żeby przyjmować z domów jedynie nieczystości sanitarne. Tymczasem mieszkańcy naszej gminy traktują sieć kanalizacyjną jak składowisko odpadów, do którego można wrzucić dosłownie wszystko. Ze studzienek kanalizacyjnych wyławiane są ziemniaki, odzież, buty, butelki, ubrania, a nawet mopy kuchenne.

Więcej…

UWAGA wtorki z JPK – szkolenia dla mikroprzedsiębiorców

Email Drukuj PDF

W każdy wtorek listopada urzędy skarbowe będą szkolić mikroprzedsiębiorców z tworzenia i przesyłania plików JPK_VAT. To ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
 

W każdy wtorek listopada (71421 oraz 28 listopada) w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy w Polkowicach, o godzinie 10.00 odbywać się będą nieodpłatne, otwarte szkolenia dotyczące obowiązku stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT) przez mikroprzedsiębiorców.
 
Jak podają statystyki Ministerstwa Finansów, od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców (firmy do 10 osób, rozliczające podatek VAT) dołączy do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w wersji elektronicznej, jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT).
 
Więcej informacji o JPK na stronie Portalu Podatkowego MF.

InformatorWażne i Pożyteczne


12. grudnia 2017

Imieniny obchodzą:
Joanna, Dagmara, Aleksander